قوانین و ویژگیهای دامنه دات بازار، جانشین تمام فارسی برای دات کام

پسوند دامنه نقطه بازار یا دات بازار یکی از پسوندهای سطح بالای دامنه جدید است که با مجوز ICANN در سال جاری در دسترس کاربران قرار گرفته است. دات بازار جزو پسوندهای دامنه IDN (نام دامنه بین المللی) است. دامنه های IDN دامنه هایی اند که در نامشان از کاراکترهای الفباهای محلی استفاده می شود. دامنه دات بازار با هدف گیری فعالان عرصه داد و ستد در کشورهایی که از الفباهای مبتنی بر الفبای فارسی-عربی استفاده می کنند طراحی شده است. ثبت این دامنه عمومی است و برای درخواست ثبت آن محدودیتی وجود ندارد.

مقررات ثبت دامنه دات بازار

معرفی
دامنه نقطه بازار از دامنه هایی است که در پی تصمیم ICANN (نهاد تنظیم کننده مقررات نامهای اینترنتی) برای فراهم سازی امکان معرفی پسوندهای دامنه جدید توسط گروه CORE پیشنهاد و تصویب گردید. این پسوند تنها امکان ثبت دامنه با کاراکترهای الفبای گسترده عربی-فارسی را می دهد و امکان ثبت دامنه با حروف لاتین را ندارد. ویژگی این دامنه در مقایسه با دامنه های فارسی با پسوندهای شناخته شده ای مانند com و net این است که نام کامل دامنه (شامل پسوند .بازار) به صورت فارسی تایپ می شود و نیازی به تغییر الفبای صفحه کلید به لاتین ندارد.

دامنه .بازار یک دامنه عمومی است. یعنی هر شخص حقیقی یا حقوقی امکان ثبت دامنه را دارد. کلمه بازار کلمه ای فارسی است که با همین املا و همین معنی شناخته شده در بسیاری زبانها در منطقه غرب آسیا، شمال آفریقا و جنوب آسیا استفاده می شود و املای لاتین آن به صورت bazaar نیز در زبانهای اروپایی رایج است. هدف از ارایه این دامنه استفاده بازرگانان و فعالان تجارت الکترونیک و گسترش روابط تجاری محلی بر اساس محتوای وب محلی در منطقه آسیا و شمال آفریقا است.

مقررات ثبت دامنه دات بازار

 • دامنه نقطه بازار یک دامنه عمومی است.
 • ثبت دامنه برای تمام افراد حقیقی و حقوقی مجاز است. ثبت کننده نیاز به احراز شرایط خاص ندارد.
 • نام دامنه باید تنها شامل کاراکترها/نویسه های الفبای گسترده فارسی-عربی (فارسی، عربی، اردو، پشتو، کردی، آذری، جاوه ای) باشد.
  برای مشاهده جزییات کامل مقررات ثبت دامنه نقطه بازار کلیک کنید.

مقررات نام دامنه های دات بازار

 • کاراکترهای مجاز در نام دامنه شامل حروف، اعداد، خط تیره و نیم فاصله است که مجموعاً تشکیل دهنده یک صفحه کلید با ۱۰۰ کاراکتر می شود. این صفحه کلید در نشانی http://keyboard.nic.بازار قابل مشاهده است.
 • به صورت کلی فارسی زبانان تنها به کاراکترهای حروف، اعداد، خط تیره و نیم فاصله موجود در صفحه کلید فارسی نیاز دارند.
 • طول نام دامنه باید به نحوی باشد که معادل لاتین یا punycode آن از ۶۳ کاراکتر بیشتر نباشد. این مقدار تقریباً برابر است با ۳۰ کاراکتر فارسی.
 • نام دامنه باید شامل حداقل سه کاراکتر فارسی باشد.
 • نام دامنه باید با یک حرف آغاز شود. استفاده از یک رقم، خط تیره یا نیم فاصله در ابتدای نام دامنه مجاز نیست.
 • آخرین کاراکتر نام دامنه تنها می تواند حرف یا رقم باشد.
 • استفاده از دو خط تیره یا دو نیم فاصله پشت سر هم در نام دامنه مجاز نیست.
 • در صورت استفاده از چند رقم در نام دامنه همه آنها باید از یکی از سه دسته ارقام مجاز (فارسی، عربی یا لاتین) باشند. ترکیب ارقام از دسته های متفاوت مجاز نیست.
  برای مشاهده همه مقررات نام دامنه های نقطه بازار کلیک کنید.

نام دامنه های همگونه (Domain Name Variants)
تعدادی از کاراکترها وجود دارند که در کلمه ها شبیه هم دیده می شوند و کاربر متوجه تفاوت آنها نمی شود. برای مثال تفاوت کاراکترهای “ی” فارسی و “ی” عربی تنها در پایان کلمه مشخص می شود و در سایر حالتها یکسان دیده می شوند. به این کاراکترها «همگونه» یا variant گفته می شود. برای رفع مشکلات ناشی از نام دامنه های حاوی کاراکترهای همگونه مقررات خاصی اعمال می گردد.
کاراکترها/ نویسه های همگونه مهم برای کاربران فارسی زبان عبارتند از:

 1. ارقام: هر سه دسته رقمهای مجاز همگونه اند؛ مثال: ۶ ۶ ۶٫
 2. ی: حرف ی فارسی و ی عربی وقتی به حرف بعدیشان متصل باشند.
 3. ک: حرف ک فارسی و ک عربی وقتی به حرف بعدیشان متصل باشند.
 4. نیم فاصله (ZWNJ): به دلیل عدم توانایی برخی مرورگرها در پشتیبانی از کاراکتر نیم فاصله در نام سایتها نیم فاصله از نام دامنه حذف می گردد. این کار باعث می شود نام دامنه های دارای نیم فاصله و بدون آن همگونه شوند.

مقررات مربوط به نام دامنه های همگونه (variant)

 • اگر نام دامنه ثبت شده دارای همگونه هایی باشد ثبت کلیه همگونه های آن برای دیگران ممنوع می گردد. تنها ثبت کننده دامنه نخست می تواند در صورت تمایل اقدام به ثبت همگونه های آن نماید.
 • هر همگونه ثبت شده یک دامنه مجزاست و مالک می تواند از هر همگونه به صورت مستقل استفاده کند مگر در مواردی که در زیر مشخص شده است.
 • در هر زمان تمام همگونه های ثبت شده یک نام دامنه باید مالکیت یکسان داشته باشند. بنابراین در صورت انتقال مالکیت یکی از همگونه ها در صورت عدم نیاز مالک جدید همگونه های ثبت شده باید حذف شوند.
 • در موارد حل اختلاف همه همگونه ها همانند یک دامنه واحد تلقی می گردند.

نمونه نام دامنه های همگونه:
سایت.بازار (با ی فارسی) و سایت.بازار (با ی عربی)
فروشگاه۴.بازار (۴ فارسی) و فروشگاه۴٫بازار (۴ لاتین-پیشفرض صفحه کلید) و فروشگاه۴.بازار (۴ عربی).